Túžite po vlastnom dome? A rozmýšľali ste už nad drevodomom?

Aký je najvhodnejší materiál na stavbu domu? Nedá sa povedať, že by na túto otázku existovala jednoznačná odpoveď. Aj tu totiž platí, že každý z bežne používaných materiálov má svoje výhody aj nevýhody.

Drevo nepatrí len do hory

V súčasnosti sa aj v našich končinách začínajú tešiť čoraz väčšej obľube montované drevostavby. O čo ide? Keď sa povie drevodom, väčšina ľudí si zrejme predstaví zrub niekde v horách. Pojmom drevostavby však označujeme panelové prefabrikované montované stavby na báze dreva.

Moc sme vám takýmto dlhým označením nepomohli? Tak si drevostavby bližšie opíšeme. Na prvý pohľad ide o domy, ktoré sa ničím nelíšia od domov postavených tradičnejšími spôsobmi. Zásadný rozdiel je však v tom, ako drevodom vzniká.

Ako vzniká drevodom?

Drevodomy vznikajú najskôr vo výrobnej hale. Tam sa podľa výrobnej dokumentácie vyrobia zvislé nosné konštrukcie – panely, z ktorých sú montované domy postavené. To, že sa vyrábajú v hale, zaručuje maximálne presnú výrobu bez vplyvov počasia a možnosť detailnej kontroly pred dovozom panelov na stavbu.

Po dovezení panelov na stavbu sa hneď začínaj aj s výstavou drevodomu. Tá je extrémne rýchla, keďže hrubá stavba môže byť takto postavená už za 2 dni! Váš nový dom vám doslova vyrastie pred očami.

Výhody drevodomov

Je pravda, že niektorí stavebníci sa doteraz k takýmto stavbám stavajú s určitou nedôverou, tá je však absolútne neopodstatnená. V USA, či v Austrálii tvoria takéto montované stavby až 70% z celkovej výstavby. A aj v Európe sa za posledné desaťorčia postavilo množstvo stavieb týmto spôsobom.

Drevo ako stavebný materiál má totiž čo ponúknuť aj v súčasnosti. Výhodami montovaných drevodomov sú najmä energetická účinnosť a udržateľnosť. Sú tak skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chcú myslieť nielen na seba, ale aj na naše životné prostredie.

Zdroj obrázka:

Autor: helivideo / Stock.adobe.com

Bude Vás zaujímať:


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup