Hluk od susedov nie je v bytových domoch výnimkou. Ako sa ho zbaviť?

Pri sťahovaní sa do nového bytu je vždy tak trochu lotériou to, akých budete mať susedov. Nie každý, kto býva v bytovom dome, si totiž uvedomuje, že tam nebýva sám, ale naokolo má ďalšie byty, v ktorých žijú iní ľudia.

Akustická izolácia stien je zaručeným riešením

Ak však pred plánujete kúpený byt hneď aj rekonštruovať, môžete sa do budúcna „poistiť“ voči akýmkoľvek susedom, na ktorých môžete v budúcnosti naraziť. Ako? Účinnou akustickou izoláciou vášho nového bytu, resp. stien, ktoré zdieľate so susednými bytmi alebo spoločnými priestormi v bytovom dome.

Akustická izolácia bytu je však niečo, čo je najlepšie zveriť odborníkom. Tí vám nájdu ideálne materiály, ktoré nielenže budú účinne izolovať hluk prichádzajúci spoza takto „ošetrených“ stien, ale zároveň to budú robiť pri čo najmenšej hrúbke. Aby vám príliš veľa neubrali z priestoru v miestnostiach.

S hlukom medzi poschodiami to môže byť ťažšie

Trochu komplikovanejšou záležitosťou je, keď chcete eliminovať hluk, ktorý k vám môže prenikať z bytu priamo nad tým vašim. Iste, je tu možnosť zvukovej izolácie stropu, ale tá je účinná len na hluk, ktorý vzniká v priestore, ako napr. krik, či hlasná hudba.

Častým problémom je však v tomto prípade skôr kročajový hluk. Ak vám toto pomenovanie nič nehovorí, tak vedzte, že ide o hluk vznikajúci pri kontakte s podlahou, napr. pri dupotaní, posúvaní stoličky a pod.

Rozdiel je ten, že kročajový hluk sa prenáša najmä stenami a tak naň má zvuková izolácia stropu len minimálny účinok. Na kročajový hluk je najideálnejšia kročajová izolácia, ktorá sa však umiestňuje pod podlahu, takže o takéto riešenie budete musieť poprosiť susedov nad vami. A ktovie, možno si pri rekonštrukcii podlahy na vás spomenú.

Zdroj obrázka:

Autor: Pixel-Shot / Stock.adobe.com