Ak krb tak od odborníka

Rozhodli ste sa, že vo Vašom novom dome nesmie samozrejme chýbať krb?

Ak nad touto možnosťou vykurovania uvažujete ešte pred samotnou realizáciou takmer nič Vám nestojí v ceste.

Krby sú dnes neodmysliteľnou súčasťou každého domu a pre niekoho je to podstatný prvok v interiéry.

Veď načo by mu bol dom bez krbu? To by mohol zostať bývať na byte. Áno aj s takýmito pohľadmi na vec sa môžeme stretnúť.

Ale ako vybrať ten správny? Iste dôležitú úlohu hrá najme vzhľad. Ale toto nesmie byť jediným kritériom pri výbere.

Hotový krb sa skladá z krbovej vložky, obstavby a komínového telesa. Krbová vložka sa prevažne vyberá na základe toho či chcete krb použiť ako hlavný zdroj tepla v dome alebo ako doplnkové kúrenie. S vložkou musí samozrejme korešpondovať aj komínové teleso, keďže krbové vložky sa vyrábajú s rôznym výkonom vykurovania. Obstavba krbovej vložky je už skôr o konečnom vzhľade samotného krbu.

Ak krb plánujete ako hlavný zdroj tepla v dome, existujú dve možnosti tzv. teplovzdušný, vďaka ventilátorom prúdi po miestnosti vzduch, ktorý je ohrievaný krbom, alebo teplovodný variant, vo vstavanom výmenníku sa ohrieva voda, ktorá vykuruje dom formou klasického ústredného kúrenia.

Výkon samotnej krbovej vložky je taktiež veľmi dôležitý najmä pre vykurovanie samotným krbom. Ten závisí od veľkosti rodinného domu ale aj od tepelných strát. Na to aký výkon od krbu potrebujete sú samozrejme určené výpočty, pri ktorých sa vychádza najmä z veľkosti domu alebo miestnosti, ktorú má krb vykurovať a tá sa udáva vždy v m³.

Keďže nie každý rozumie tejto problematike natoľko aby sa do stavby vlastného krbu pusti sám je tu možnosť stavby krbov na kľúč. Táto alternatíva je vhodná najmä preto aby krb fungoval presne podľa našich predstáv a parametrov, ktoré určil výrobca. Predsa len sa jedná o otvorený oheň a ten sa v spojení s neodbornou stavbou krbu mení na nebezpečné riziko. Na strane druhej takto ušetrené peniaze Vám môžu ľahko vyletieť von komínom ak krb nebude fungovať správne.

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *