Vlastníte starší dom?

Rekonštruujete starší dom a vždy ste túžili po krbe? Nie je nevyhnutné aby sa s takouto skutočnosťou počítalo už pri projekte. Vstavané krby vyžadujú zásah do samotnej stavby a teda nie v každom objekte sa dajú realizovať. Ak však Váš dom spĺňa určité požiadavky a disponuje komínom, prípadne tam Vaši rodičia aj mali kachle, nie je žiadny problém namontovať krbovú pec. Tieto sa už vyrábajú v rôznych prevedeniach a moderný design je v značnej miera taktiež zastúpený. Krbové pece majú veľmi jednoduchú montáž. V podstate stačí kúpiť, doma postaviť na miesto určenia na nehorľavú podložku, zapojiť dymovod a môžete kúriť.

Vďaka najmodernejším technológiám majú tieto pece regulovateľné sekundárne spaľovanie, možnosť priameho napojenia na prívod čerstvého vzduchu z exteriéru a účinnosť až 80%. Dymovod môže byť napojený zvrchu alebo zozadu.

Oproti krbovým vložkám však nemôžu byť inštalované teplovzdušné rozvody, a teda vykurovať pomocou nich aj okolité miestnosti. Avšak na vyhrievanie iných častí domu, ako napríklad izieb umiestnených priamo nad krbovou pecou, môže byť použitý práve dymovod.

Krbová pec je najlacnejším spôsobom ako môžete vykúriť akúkoľvek miestnosť či už rodinného domu alebo chaty. Dajú sa využívať aj len na príležitostné vykurovanie alebo ako hlavný zdroj tepla.

Ak ste sa už rozhodli pre krbovú pec, či už pre jednoduchú montáž alebo účinnosť ohrevu v porovnaní s krbovou vložkou (s otvorením ohňom je to len okolo 20%) treba ešte pred samotnou kúpou zhodnotiť samotný objekt ale aj izbu, ktorú chcete vykurovať. V prvom rade potrebujete zistiť veľkosť priestoru, ktorý chcete týmto spôsobom vykurovať (spravidla v m³), treba brať do úvahy aj tepelnú stratu objektu, dôležitý faktor najmä u starších a nezateplených domov. 

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *