Detská izba a postieľky pre bábätká

Detská izba je akýsi samostatný svet, ktorý patrí iba dieťaťu, preto by mala byť zariadená tak, aby s ňou bola spokojná najmä vaša ratolesť. Samozrejme, s vekom sa menia aj požiadavky a nároky, preto by detská izba mala rokmi rásť s dieťaťom a nábytok by preto mal byť takisto univerzálny.

V prvých dňoch života si malé stvorenie neželá nič viac než to, aby bolo čo najbližšie k svojim rodičom a predovšetkým k mame. V tomto období by vás spomedzi nábytku mali zaujímať iba postieľky pre bábätká. Na čo sa však zamerať, aby sme vybrali tú správnu?

Ako vybrať postieľku pre bábätko?

Keďže malé detičky všetko veľmi radi skúmajú a ochutnávajú, postieľky pre bábätká by mali byť ošetrené takým náterom, ktorý je hygienický a zdravie neohrozujúci. Poobzerať by ste si mali postieľky pre bábätká s konštrukciou, ktorá je vyrobená z pevného a tvrdého materiálu ako je napríklad bukové drevo. Ak by bola konštrukcia z mäkších materiálov, veľmi skoro by sa na postieľkach mohli objaviť škrabance a omnoho ľahšie sa uvoľňujú skrutky, čo výrazne skracuje životnosť postieľok, ale aj nábytku vo všeobecnosti. Výškovo nastaviteľné dno chráni váš chrbát. V prvých dňoch si nastavte dno do vyššej polohy, aby sa vám dieťatko vyberalo a ukladalo do postieľky čo najjednoduchšie. Keď sa bábätko postaví na nôžky, spustite rošt nižšie, aby sa mu z nej nepodarilo vyliezť. Polohovateľný rošt určite nie je na škodu, bude to benefit navyše, ktorý isto oceníte. Veľmi praktické sú tiež postieľky pre bábätká s odkladacími priečinkami.

Matrac v postieľke je veľmi dôležitý

Postieľky pre bábätká predstavujú akýsi základ, no matrac nie je o nič menej dôležitý. Mal by byť dostatočne mäkký, ergonomický, priedušný a vyrobený z neškodných materiálov. Ak vaše dieťatko trpí alergiou, určite by mal byť matrac antialergický. Postieľky pre bábätká môžete tiež doplniť o súpravy, ktoré sú špeciálne určené do takýchto postieľok, vložiť do postieľky môžete aj tzv. hniezdo, ktoré uchráni bábätko pred zbytočnými nárazmi o bočné strany postieľky.  Vyhnúť by ste sa jednoznačne mali zbytočnostiam, ktoré do postieľky nepatria a sú tam navyše. Vynechať by ste mali predovšetkým veci z mäkkého materiálu, ktoré iba zvyšujú riziko udusenia sa.

Pri výbere dbajte na kvalitu

R.W Emerson povedal známy výrok: „Žiadne dieťa nie je také roztomilé, aby matka nebola šťastná, keď konečne zaspí.“ Kvalitná postieľka, znamená kvalitný detský spánok. Preto ak aj vy chcete prežívať šťastie zo spiaceho dieťaťa, hľadajte medzi postieľkami najmä kvalitu.

Postieľky pre bábätká sú súčasťou skôr rodičovských spální než detských izieb. Keď však príde čas, že sa dieťa osamostatní, ako mu vhodne zariadiť detskú izbu a aký nábytok vybrať?

Na čo dbať, keď už má dieťa vlastnú izbu?

Najdôležitejším a prvým krokom je práca s priestorom. Či už ho máte nazvyš alebo tak akurát, detská izba by mala byť rozdelená na dve základné časti, a to na pracovnú a oddychovú. Pracovná časť by sa mala nachádzať v úseku kde je okno, a teda aj dostatok svetla. V oddychovej časti dieťa spí, takže sa môže nachádzať v prítmí, jej základom je posteľ, ktorá by mala byť pritlačená o stenu. Čo sa týka farebnosti, mali by ste sa zamerať na trendy a určite by ste mali uprednostniť skôr pastelové farby pred sýtymi. Ak sa chcete vyhnúť tradičnej modrej a ružovej, máte možnosť zvoliť napríklad sivú farbu, ktorá vraj podporuje kreativitu a pôsobí upokojujúco. Zabudnite na to, že vymaľujete všetky štyri steny. Úplne postačí ak farebne zvýraznite iba jednu spomedzi všetkých stien, ktorú doplníte nálepkami alebo kresbami na tých zvyšných stenách.  Detská izba by mala pôsobiť hravo, ale zároveň vkusne. Zabezpečiť si svetlo pomocou lámp nie je žiaden problém, to vie každý z nás, vy by ste však mali dbať na to, aby ste svojmu dieťaťu zabezpečili čo najviac prirodzeného svetla. Ak ste teda úplne na začiatku a váhate ktorá z izieb sa má stať detskou izbou, nepochybne zvoľte tú, ktorá má najviac okien a svetla.

Drevený nábytok zútulní detskú izbu

Detská izba by mala byť vybavená nábytkom, ktorý je kvalitný a bezpečný. Najlepšie bude ak zvolíte drevo, pretože okrem toho, že je to nadčasový materiál, detská izba bude pôsobiť útulne.  Netreba to preháňať, a preto by ste mali zvoliť jednu väčšiu skriňu na oblečenie, menšiu komodu, písací stôl so zásuvkami na školské potreby, prípadne menší regál alebo farebné boxy na uloženie hračiek. Detská izba by mala byť dostatočne priestranná a vzdušná. Ozvláštniť detskú izbu môžete takým špecifickým nábytkom ako je napríklad stôl a stolička s rozprávkovým motívom. Najnovším módnym trendom v tejto oblasti sú stany, tzv. teepee. Dávajú dieťaťu možnosť skryť sa a v tajnosti sa hrať či čítať svoju obľúbenú knihu. Do detskej izby so sebou prinášajú špecifické čaro, takže môžete zvážiť kúpu aj takejto zaujímavosti.

Netreba zabúdať na to, že deti sú zvedavé, hravé a najmä rýchle. Preto by ste mali nábytok do detskej izby vyberať tak, aby ste čo najviac eliminovali možnosť poranenia.

Ak už však máte doma veľkú slečnu či mládenca, nepochybne vám veľmi radi presne popíšu, ako si svoju detskú izbu predstavujú. Možno budete sami prekvapení akú konkrétnu predstavu majú a koľko času vám tým ušetria.