Farba vplýva na náladu i prácu. Akú si vybrať do pracovne či chodby?

Farba ako výrazový prostriedok je schopná vo veľkej miere vplývať na pocity i nálady človeka, pričom každý jednotlivec preferuje svoje vlastné spektrum farieb. Do domácnosti si každý vyberá tie farby na stenu, ktoré má spojené s niečím príjemným. Pri výbere farieb do interiéru je však dobré vedieť ich psychologické účinky.

Aká izba, také farby na stenu

Pri výbere farby na stenu je nutné brať ohľad na to, ako sa bude priestor využívať. V prípade obývacej izby, kde rodina aktívne žije, je dobré siahnuť po teplých a akčných farbách. Spálne zase potrebujú neutrálne a studené farby, aby si človek mohol oddýchnuť. Dnes sa najviac uprednostňujú vzdušné a jednoduché priestory v byte alebo dome. Práve kvôli tomu by ste mali použiť najviac dve základné a jednu doplnkovú farbu na stenu. Začnite jemnými pastelovými v obývacej izbe i spálni. Do detskej izby potiahnite intenzívne a veselé farby, ktoré deti rozveselia a podporia ich tvorivosť. Určite ale nevyberte červenú ako dominantnú farbu, pretože je výrazne agresívna.

Farba do pracovne závisí od práce

Výber farby na stenu do pracovne sa odvíja predovšetkým od toho, aké nároky má daná práca. Musíte sa sústrediť alebo potrebujete povzbudiť? Na sústredenie pomáhajú chladnejšie či neutrálne odtiene. S tými veselšími zase podporíte tvorivú činnosť. Vybraná farba by však mala byť vhodne skombinovaná s nejakým neutrálnym odtieňom, ako je čierna, sivá či biela.

Chodba nie je len do počtu

Chodba i schodisko by mali tvoriť akýsi prechod z exteriéru do vnútra vášho domova a zároveň vstupujúceho pripraviť na atmosféru, ktorá sála z nasledujúcich izieb. Na nebezpečenstvo v podobe schodov či prahov môžete upozorniť vytvorením kontrastu pomocou tmavších farieb. Na steny zase radšej vyberte svetlejšie farby, ktoré dokážu opticky zväčšiť vstupnú miestnosť a tak zlepšia už prvý dojem z bytu alebo domu.

Foto: Bigstockphoto

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *