Vhodná sedačka do obývačky

Pre tých, ktorí majú obývačku, je takmer jasné, že by v nej mal byť istý nábytok. Napríklad televízia, stôl, lampa, koberec a hlavne sedacia súprava. Nič nedodá dušu a štýl tak, ako tento masívny kus doplnku vašej domácnosti. Okrem výzoru je dôležité aj pohodlie a veľkosť. Je potrebné, aby spĺňala isté požiadavky: aby sa na ňu zmestila celá rodina, aby dotvárala celkový dojem a aby bola praktická. Ako si teda takú vybrať?

  • Správna veľkosť

Je vaša rodina malá alebo skôr veľká? Hľadáte sedaciu súpravu do staromládeneckého bytu alebo do domu, kde žijú viaceré generácie? Nie je problém. Dnešný trh vám ponúka sedačky do obývačky vo veľkom množstve rôznych farebných variant a v rôznych cenových hladinách. Ak ale nezariaďujete obývačku podľa sedačky, mali by ste si dávať pozor na veľkosť, aby sa vám nestalo, že si domov donesiete väčšie sústo, než dokážete prehltnúť. Vaším pomocníkom by sa mal stať meter, ktorým si najprv odmeriate všetky potrebné rozmery vo vašej obývačke a so zapísanými údajmi pôjdete buď do nábytkárstva, alebo si dáte urobiť sedačku na mieru. Ak si zvolíte druhý spôsob, bude to mierne nákladnejšie, ale aspoň sa nemusíte obmedzovať vopred danými rozmermi a aj látkami.

Ak máte malý obývací priestor, je zbytočné kupovať príliš veľkú sedačku a podobne to platí i naopak- ak kúpite do veľkej obývačky malú sedaciu súpravu. Mohla by zaniknúť a nemusela by poskytnúť sedenie dostatočnému množstvu ľudí podľa vašej momentálnej potreby.

  • Výška je cesta

Možno vám to najprv ani nenapadlo, ale aj výška je veľmi dôležitá. Vyššie sedačky, teda tie, ktoré siahajú nad kolená, pasujú viac do kancelárskych priestorov a nedá sa na ne zvaliť po dlhom a náročnom dni tak jednoducho, ako pri nižších sedačkách. Potešia sa im ale starší ľudia a ľudia, ktorým robia problémy boľavé kĺby a problémové kolená. Ľahšie si na ne sadnú a ešte ľahšie z nich vstanú.

Sedačky výškou pod kolená majú tiež svoje čaro. Omnoho skôr si na ne môžete ľahnúť. Sú dostupnejšie aj pre malé deti a nižších ľudí, ktorí by inak nedočiahli nohami na zem. Starým ľuďom bude výška robiť problém so vstávaním, ale určite sa nájde výška, ktorá vyhovuje každému obyvateľovi domácnosti. Navyše, nižšia sedačka vyzerá veľmi dobre s ozdobnými vankúšikmi.

  • Ideálny tvar

Už máte miery a bezradne krútite hlavami nad možnosťami, ktoré sa vám otvorili. Aký tvar si máte vybrať? V ponuke sú tri základné tvary: rovná sedačka, sedačka v tvare L a tvare U. Rovná sedačka sa hodí do malých priestorov. Ak teda nemáte obrovskú obývačku, určite si do nej nedávajte sedačku v tvare U alebo L. Mohlo by to pôsobiť stiesneno a pre niekoho možno až klaustrofobicky.

Ak máte malý priestor, je nutné, aby ste vybrali sedačku, ktorá je buď klasická alebo malá. Veľmi dobrým riešením môžu byť aj sedačky na mieru. Pokiaľ je vaša obývačka väčšia, sedačka akéhokoľvek tvaru nepredstavuje problém. Tvar U ponúka veľa priestoru ako na sedenie, tak aj na rôzne aktivity, ktoré sa v obývačke dajú robiť. Či už sú to rodinné stretnutia alebo priateľské posedenia. Ak stále uprednosťujete priestor pred sedením, sedačka v tvare L je vhodným riešeným. Pôsobí veľkým dojmom, ale nezaberá až tak veľa miesta.

Sedačka

Sedačka

  • Vhodný materiál a farba

Sedačka by už aj bola, ale stále jej niečo chýba. Bude to poťah. Na výber máte neskutočné množstvo možností. Z materiálov si môžete vybrať látkový poťah, koženkový alebo kožený. Nezabúdajte, že sedačku si kupujete na dlhší čas a mali by ste sa pozerať hlavne na kvalitu poskytnutých materiálov. Neoplatí sa vám totiž každý rok kupovať sedačku, aj keď je veľmi lacná. Časom zistíte, že ste zaplatili viac, ako keby ste si hneď na začiatku kúpili kvalitnú, ale drahšiu sedaciu súpravu.

Ak túžite po elegancií a sofistikovanom štýle, koža je to, čo potrebujete. Kvalitné majú dlhú životnosť, pekne sa na ne pozerá a ľahko sa udržiavajú. Ak sa stane, že vám na ňu spadne napríklad zmrzlina, stačí vám na vyčistenie vlhká handrička a máte hotovo. Nevýhodou je, že pri nešetrnom používaní sa môže ľahko znehodnotiť, v zime je veľmi chladná a cez leto sa od nej nemôžete odtrhnúť. Nie preto, že je pohodlná, ale najmä preto, že sa k nej prilepíte holou kožou.

V domácnostiach s malými deťmi a domácimi miláčikmi by sa kožená sedačka veľmi neuchytila. Vtedy je lepšia možnosť čalúnená sedačka. Je pohodlnejšia, útulnejšia a zapasuje viac do rodinného prostredia. Čistenie je trošku zdĺhavejšie, avšak ak si dáte pozor, nemusíte ju čistiť často. Navyše, v prípade čalúnených sedačiek máte na výber omnoho väčší rozsah farieb a farebných kombinácií. Sto ružovú látku zoženiete určite jednoduchšie, než sýtoružovú kožu. Určite len tak ľahko nenarazíte aj na kožu so vzorom modrých kvetiniek na oranžovom podklade.

Možno vás ešte zaujíma, aké farby letia. Sedačkám vyhovujú jemné a svetlé farby, napríklad béžová. Jednoducho zapadne do akéhokoľvek priestoru, pekne ladí s okolím a môžete sedačku doplniť rôznofarebnými vankúšmi.

  • Funkčnosť

Sedačka nie je len to, čo na prvý pohľad vidíte. Mnohé v sebe ukrývajú úložný priestor a možnosť rozložiť sedačku na priestorné lôžko. Ak je priestor vo vašej domácnosti vyťažený na maximum, určite sa vám zíde miesto navyše. Prečo nie v sedačke? Neplatí to len pre sedačku, ale aj pre taburety. Stačí, ak si nájdete správne nábytkárstvo alebo šikovného čalúnnika.

Možnosť rozloženia a vytvorenia lôžka ocenia najmä ľudia s častými návštevami. Ak nemáte hosťovskú izbu alebo postele navyše, stačí rozložiť sedačku a máte o starosť menej. Aj takéto ležanie môže byť pohodlné a príjemné.

Okrem toho ponúkajú sedačky ďalšie funkcie. Napríklad tajný bar zabudovaný v opierke. Stačí len vysunúť a užívať si priateľské posedenie bez nutnosti vstávať kvôli ďalším zásobám. Môžete natrafiť dokonca aj na zabudované zástrčky s elektrickou energiou alebo USB konektory pre pracovitých ľudí, ktorý svoju prácu radi robia v pohodlí svojej sedačky. Alebo pre ľudí, ktorí ocenia, že nemusia naťahovať káble cez celú miestnosť, ak po ruke nie je zástrčka.

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *