Aká dlažba je pre Vás najlepšia? Keramická, kamenná, či betónová dlažba?

Či je to záhrada, chodníky do domu, príjazd, alebo okolie bazénu, prítomnosť dlažby zveladí okolie Vašeho domu a poskytnú pevný podklad pre tieto účely. Dlažba je výborným pomocníkom i z toho dôvodu, že jej údržba je minimálna a pravidelný dážď Vám vždy pomôže ju vyčistiť.

shutterstock_89787757

Betónová dlažba

Tento materiál je výborný z hľadiska funkčnosti, primárne na cesty po pozemku, príjazdové cesty ku garáži, alebo k terase, či okolo domu. Keďže je protišmykový a mimoriadne odolný, býva populárny i v okolí bazénu, či pod akékoľvek ťažšie nábytky, pretože nehrozí jeho poškrabanie.

Betónová dlažba taktiež disponuje výhodou, že vodou nenasakuje, zmeny počasia na ňu nepôsobia a je reálne bezúdržbová. Jej trvanlivosť je vysoká.

Môže rovnako nadobúdať viacero podôb formou imitácie kameňa, tehly, prípadne i dreva. Jej povrch sa vytvára prostredníctvom razenia, ktoré vytvára dlažbu na základe požiadavky a predstavy zákazníka.

Betónová dlažba v záhrade sa odporúča hlavne s odtlačkom dreva, aby zapadala do koloritu prostredia. Vzorom môžu byť napríklad drevá zo smreku, či dubu a jednoznačne týmto spôsobom nepoškodia ani celkový dojem „prírodného“ charakteru záhrady. Ak je záhrada viac zameraná na sukulenty, prípadne sa Vám to hodí k bazénu, môže betónová dlažba vytvoriť pocit kamennej. Rovnako pri dome sú vhodné tehlové podoby.

Keramická dlažba

Pre prírodných fanúšikov sa jedná o vhodnejší materiál, vytváraný zo špeciálnych druhov hliny. Takáto dlažba nemá žiadne prieduchy, drží farbu dlhodobo, je vysoko mrazuvzdorná a taktiež zimné solenie ju nepoškodzuje. Preferuje sa taktiež pre príjazdové cesty i s vyššími záťažami, alebo pre chodínky po pozemku, záhrade.

Jej povrch môže nadobudnúť viacero variantov. Môžete si ju prispôsobiť ako úplne hladkú, či naopak drsnú, prípadne akokoľvek medzi tým.

Farba môže taktiež nadobudnúť širšie spektrum od svetlej k tmavej, avšak upozorňuje sa, že z dôvodu materiálu nemusí mať jedna dlažba úplne rovnaký odtieň, preto v tomto prípade ak preferujete jednoliatosť farby, je pre vás skôr voľbou betónová dlažba.

Kamenná dlažba

Ďalšia populárna, novšia prírodná verzia, ktorá je vyhľadávaná hlavne v záhradách. Ich tvar a farba pôsobia viac na emócie, evokujú pocit bez ľudského zásahu a dokážu taktiež zakryť už staršie,  nevyhovujúce plochy.

Kamenný poklad je taktiež mrazuvzdorný, prepúšťa vodu, je antišmykový aj v zime a taktiež ako keramická, či betónová dlažba, nie je náročný na údržbu.

Podľa prostredia, v ktorom sa kamenná dlažba nachádza je vhodné stanoviť i povrch. Môže byť s leskom, pričom neodráža svetlo a umožní nevidieť špinu na povrchu, alebo mat, či taktiež protišmykový povrch v prípade, že je to nutné, ako napríklad v okolí bazénu.

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *