Súčasťou našich domovov sú už daký ten rok aj domáce meteorologické stanice. Sú výborným nástrojom na sledovanie rôznych faktorov počasia a klímy okolo nás. Jednou z vecí ktorú merajú a ktorá je často aj posúvaná do úzadia (popri teplote a čase svitu) je aj meranie vlhkosti vonku a v dome. My sa pozrieme práve na to ako vplýva vhlkosť na zdravie, kedy je optimálna a čo s ňou robiť ak nedosahuje stanovené hodnoty.
Na internete sa pán Marek pýta, či je v poriadku ak v jeho dome sa zobrazuje dlhodobo hodnota 70 % vlhkosť, sám tvrdí, že podľa informácii z internetu sa považuje za správnu hodnota 50 %. Ako to teda je? Na otázku nám odpovie profesionálny predajca odvlhčovačov na Slovensku pán Pavol.
Rada odborníka
Je to jedna z klasických otázok, no v podstate má pan Marek pravdu ideálna vlhkosť v našich domoch by mala byť niekde na úrovni 50 – 60 %, domovú vlhkosť má teda pán Marek mierne zvýšenú. Nejedná sa však o nič radikálne, spozornieť treba pokiaľ by vlhkosť dlhodobo atakovala 80 % v tom prípade je tu vyššie riziko vzniku plesní a chôrob.
Dôležite si je však aj uvedomiť či čísla ku ktorým pán Marek došiel sú správne. Nie každý vlhkomer dokáže svoju prácu vykonať na 100% a taktiež je dôležité kde je vlhkomer umiestnený, nemal by byť napríklad v blízkosti okien alebo naopak pri radiátoroch.
Pokiaľ je však vlhkosť domu zvýšená je potrebné si uvedomiť čo je zdrojom nadmernej vlhkosti. Zvyčajným vinníkom býva práve ľudská činnosť. Nesprávne vetrania, otvorená kúpeľňa po sprchovaní, nefunkčný digestor pri varení, nadmerné sušenia prádla aj to sú niektoré z hlavných dôvodov vzniku zvýšenej vhlkosti v dome. Ak však predpokladáme, že všetky tieto veci sú v poriadku ďalším zdrojom môže byť záhrada, respektíve okolie domu. Záhrada to nie sú iba stromy, zelenina, záhradné hojdačky, nábytok či jazierka. Je to predovšetkým kolobeh vody a uhlíka v prírode a práve vody je v blízkosti domu vždy viac ako veľa ľudí predpokladá. Pri záhrade je potrebné sledovať či je správne odvedená dažďová voda od domu, expozícia domu a terén v blízkosti domu, zvýšená hladina podzemných vôd a mnoho iného.
V prípade, že sa neviete vlhkosti zbaviť a dodatočné zmeny terénu alebo okolitého prostredia nie sú finančné uskutočniteľné, odporúčame zakúpiť domáci odstraňovač vlhkosti – odvlhčovač. Náklady na prevádzku a vstupné náklady sa často ani nepribližujú terénnym zmenám alebo nebodaj nepríjemnostiam spôsobené s vaším zdravím. Vetrajte, všímajte si kde je voda a starajte sa o svoje zdravie, aj to sú naše rady.
Zdroj informácii: https://www.telegraph.co.uk/