Novozariadená kuchyňa podľa vašich predstáv

Kuchyňa je miestom, ktoré si väčšina z nás spája s domovom. Pokiaľ práve zariaďujete kompletne novú kuchyňu je vhodné si  vopred premyslite požiadavky, ktoré na ňu máte. Vo väčšine prípadov je cieľom spojiť estetickú a praktickú funkciu v jedno. Každý totiž túži po krásnej kuchyni, ktorá by premenila jeho dom na domov a zútulnila tieto obľúbené priestory. Avšak dôležitou je i spomínaná praktickosť, ktorá je v kuchyni nevyhnutnosťou.

Ako si teda zariadiť ideálnu kuchyňu?

Pri zariaďovaní novej kuchyne je dobré pridržiavať  sa overených rád, avšak netreba sa báť ani experimentovať. Pri všetkom zhone nezabúdajte  ani na rozpočet. Potrebuje si ho prerozdeliť medzi zariadenie a spotrebiče. Existujú však rôzne varianty materiálov a spotrebičov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť ideál v rozumnej cene.

  • Priestor

Prvoradé je uvedomiť si vaše možnosti a  zmerať si priestory, v ktorých bude kuchynská linka umiestnená. Veľkosť priestoru je v podstate dominantou, pokiaľ sa snažíte o istú vyváženosť . Veľkú kuchyňu si môžete dovoliť len v prípade, že disponujete naozaj veľkou miestnosťou, inak by mohli pôsobiť priestory vašej kuchyne preplnene.

Opakom je príliš málo miesta. Vtedy je dobré zamerať sa na kuchynské linky tvaru U alebo L, a vyťažiť z priestoru maximum. Docielite to kombináciou svetlých a veselých farieb, tiež čo najlepším usporiadaním nábytku.

  • Funkčnosť

Dôležité je upratať jednotlivé zóny tak, aby spĺňali praktické požiadavky, ktoré má na kuchyňu každý užívateľ. V kuchyni sa nachádza tri hlavné zóny, z ktorých každá má samostatné využitie. Chladiaca zóna, umývacia a zrejme tá najhlavnejšia, ktorá slúži na varenie. Všetky tieto zóny sú nám dôkladne známe, avšak z praktického hľadiska  (hlavne pri zariaďovaní) si treba uvedomiť, že usporiadanie jednotlivých zón vôbec nie je náhodné. Je to sled jednotlivých úkonov, ktoré po príchode do kuchyne praktizujeme. Vykladanie potravín z chladničky na pracovnú dosku, ich následné umývanie, alebo už priame varenie.

Zóna určená na varenie a zóna určená na umývanie býva častokrát zamenená. Mať dostatočne veľkú pracovná dosku,  najmä ak varíte pravidelne a vo veľkých množstvách, sa vám iste oplatí. Rúru na pečenie umiestnite do výšky očí, ušetrí vám to namáhavé zohýbanie.

  • Ergonómia

V tomto prípade ide o čisto individuálnu záležitosť. Na základe výšky najčastejšieho užívateľa kuchyne, sa prispôsobujú rozmery (veľkosť a výška) skriniek v kuchyni. V podstate ide o bežný postup, ktorý zabraňuje tomu, aby sme sa museli v kuchyni príliš načahovať, hrbiť, skláňať pri dočahovaní kuchynských pomôcok. Najčastejšie sa výška kuchynských dosiek pohybuje v rozmedzí 80 – 95 cm.

  • Dizajn

Estetická funkcia kuchynskej linky je veľmi dôležitá. Čisté a pekné prostredie, podľa vašich predstáv, vám spríjemní čas, ktorý v kuchyni strávite. Výber obkladačiek, materiálov a nábytku je naozaj pestrý. Jednotlivé kúsky môžete ľahko prispôsobiť vašej fantázii.  Taktiež si kuchyňu môžete zariadiť v rôznych štýloch či už siahnete po vintage, retro, alebo sa rozhodnete skôr pre moderne zriadené priestory.

  • Jedálenský stôl a stoličky

Prirodzene ku kuchyni patrí sedenie. Niekedy je priestor vyhradený na stolovanie priamo súčasťou kuchyne, inokedy sa jedálni vyhradzuje i  samostatná miestnosť. V niektorých prípadoch, najčastejšie v obmedzených priestoroch, je výhodné zaobstarať si sklápací  stôl, ktorý v prípade nutnosti  zložíte. Snažte sa zladiť sedenie do rovnakého štýlu ako kuchyňu. Jedálenské stoličky musia byť hlavne pohodlné, aby ste sa pri jedení cítili príjemne. Dostatočná opora chrbtice a stabilita sú nevyhnutnosťou, pokiaľ chcete docieliť želaný efekt.

V kuchyni sa ľahko objavia i konferenčné stoličky. Zatiaľ čo v minulosti boli súčasťou viac-menej len kancelárií, čakárni a konferenčných miestností, dnes sa modernému dizajnu veľké medze nekladú, a pokojne ich nájdeme i v jedálňach .

Bude Vás zaujímať:


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *