Sivé bytovky na našich sídliskách

Pri prechádzke mestom zisťujem, že neodmysliteľnou súčasťou architektúry je bytová zástavba. Toto platí vo veľkých ako aj v menších mestách.

Je to logické, v meste býva veľa ľudí na pomerne malom priestore, a tak vyriešili tento problém výškové paneláky. Pre niektorých, najmä tých čo bývajú v rodinných domoch, môže táto zástavba pôsobiť stiesnene. Iste, nedá sa to porovnávať s priestorom, ktorý ponúka rodinný dom s vlastnou záhradou, ale tí čo v týchto panelákoch bývajú vedia, že aj tu majú súkromie a dostatok priestoru pre život.

Aj keď ide o veľkú koncentráciu ľudí na malom priestore, anonymita je v meste omnoho rozšírenejšia. Možno je to spôsobené nezáujmom susedov jeden o druhého, keďže nám môžu skákať po hlave a to doslova, alebo potrebnými dobrými vzťahmi na vidieku, keďže sú práce okolo domu pomerne fyzicky náročné a výhody mesta často vzdialené.

To však nemení nič na skutočnosti, že naše sídliská sa viac podobajú na sivé myšky ako na žijúci organizmus plný života. Prevláda fádna šedá farba, či už to bol zámer architekta pri samotnej výstavbe, alebo sa o to postarala sama príroda a počasie. Niet sa čo čudovať stavebný boom, ktorý dal vzniknúť možno aj Vašej bytovke je už viac ako 20 rokov za nami. Je preto príjemné zistiť, že naše sídliská opäť rozkvitajú. Nemyslím len štebotom hrajúcich sa detí na pieskoviskách ale skutočnosť, že naše inak nudné sivé bytovky dostávajú pomaly a postupne rôznofarebný nádych.

Vďačíme za to najmä zatepľovaniu budov. Vďaka tomuto zásahu sa nezlepší len náš komfort bývania, ale pri pohľade na pekné a udržiavané domy sa aj v meste cítime príjemne.

Zateplenie domu, či už toho panelového alebo rodinného sa však uskutočňuje najmä pre úspory pri vykurovaní a na predĺženie životnosti takto rekonštruovanej budovy.

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *