Aké sú alternatívy k vykurovaniu plynom? Je čas na zmenu

Z európskych štátov je Slovensko najviac závislé na dodávkach plynu z Ruska. Pokrývajú až 96 % jeho spotreby. Slovensko je pritom druhou najplynofikovanejšou krajinou za Holandskom. Na plyn je napojených 77 % miest a obcí a 1,5 miliónov domácností. Čo robiť teraz, keď sa s najväčšou pravdepodobnosťou kohúty plynovodu z Ruska zastavia, či keď sa cena plynu šplhá do závratných výšok?

Prichádza veľká energetická zmena. Plyn sa stáva budúcnosťou a musíme veľmi rýchlo vyriešiť zmenu vykurovania. Je dosť možné, že ďalšiu sezónu si už plynom nezakúrime, či z dôvodu extrémne vysokej ceny, alebo preto, že proste nebude, či ho bude nedostatok. Sebestačnými sa však budeme musieť stať aj pokiaľ ide o výrobu elektriny. Aj jej cena extrémne rastie a kto už vyčerpal všetky iné možnosti, ako zmenšiť svoje účty za elektriku, musí sa zamyslieť na jej výrobou.

Nová doba bez plynu prichádza

Čo ak prídeme o plyn? Pokryť potrebu tepla v rodinnom dome je možné pomocou kotlov na biomasu, slnečnými kolektormi a tepelnými čerpadlami. Najideálnejším riešením sa dnes javí tepelné čerpadlo. Existuje niekoľko technologických riešení čerpadiel: zem – voda, voda ­–­ voda a vzduch – voda. Ide o technológiu určenú pre nízkoteplotné aplikácie. Hodí sa teda predovšetkým pre podlahové vykurovanie. Veľkou výhodou tepelných čerpadiel je aj to, že je jedno zariadenie možné využívať pre vykurovanie aj chladenie, teda pre klimatizovanie priestorov v letných mesiacoch.

TIP: Využite dotácie na tepelné čerpadlo z projektu Zelená domácnostiam. Do roku 2023 bude podporených s najväčšou pravdepodobnosťou ďalších 25 000 inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavský samosprávny kraj.

TIP: Snížte náklady na energiu s tepelnými čerpadly

Vyrobte si vlastnú elektrinu

Ak hľadáte riešenie pre výrobu vlastnej elektrickej energie, pre domácnosti sa hodia zariadenia s výkonom do 10 kW. Inštalovať je možné veterné turbínu, ktoré však ešte nie sú podporené dotáciami. Aj preto sú najviac využívané fotovoltaické panely.

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *