Ako sa starať o korunu vášho domu

Škridla TONDACH Bravura

Strecha je korunou každého domu. A ako taká by preto mala byť skutočne vyšperkovaná tými najlepšími doplnkami. Tie môžu plniť estetickú funkciu, no oveľa dôležitejšia je tá funkčná. Ktoré veci by ste na svojej streche naozaj nemali zanedbať? 

Odvetranie strechy

Malo by byť jedným zo základných pomyselných pilierov, na ktorých stojí každá strecha. Hlavným účelom je, aby voda a vlhkosť z vonkajšieho prostredia neprenikala dnu, opačným smerom by to však nemal byť problém. Kvalitné odvetranie môžete zabezpečiť pomocou vetracích mriežok, hlavíc či komínikov. Na tento účel výborne poslúžia aj paropriepustné fólie, ktoré sa osvedčujú pri silných búrkach a vetroch. Zabraňujú totiž zafúkaniu vody pod strešne krytiny. Tieto špeciálne fólie sa hodia na každý typ strechy, predovšetkým sú ale vhodné na strechu s nízkym sklonom.

Odvodnenie strechy

Okrem dostatočného odvetrania je potrebné strechám zabezpečiť aj dostatočný odtok vody. Pri nedostatočnom odvodnení totiž zákonite dôjde k hromadeniu vlhkosti a tvorbe machov a plesní, ktoré sa neblahým spôsobom podpíšu na kvalite krytiny. Preto nie len strechy Orava, ale de facto akékoľvek strechy treba bezpodmienečne vybaviť odkvapmi a žľabmi, ktoré vodu odvedú tam kam majú. Môžu byť z PVC aj kovu, v stredoeurópskych podmienkach nie je problém ani s jednou variantou. Akurát v zime sa oplatí venovať im zvýšenú pozornosť, pravidelne ich kontrolovať a čistiť od snehu a najmä ľadu, ktoré by ich mohli poškodiť.

Odkvapový systém PREFA

Odkvapový systém PREFA

Prvky proti sadaniu vtáctva

Na stave striech sa môže nepekne podpísať aj taká, na prvý pohľad neškodná záležitosť ako vtáčí trus. Jeho agresívne zloženie spôsobuje naleptávanie odkvapov a krytín, čím znižuje ich funkčnosť a životnosť. Ak teda chcete, aby vaša nová škridla Orava vyzerala na streche stále čo najlepšie, vybavte ju ochrannými prvkami v podobe bodákov alebo sietí proti vtáctvu.

Zdroj obrázkov: www.vsetkoprestrechu.sk

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *