Interiérový design v boji proti veľkej miestnosti

Sen väčšiny z nás je mať veľkú obývačku. Takú že skutočne veľkú, a keď sa k nej dostanete, zrazu neviete, čo s ňou robiť. Ako využiť jej potenciál naplno? Tak, aby nepôsobila neútulne či prázdno. Vtedy vám pomôže mocný, ale zároveň dobrý čarodej – interiérový design. Dokáže niekoľkými mávnutími svojho čarovného prútika zmeniť malú izbu na veľkú a z veľkej neútulnej izby urobiť raj rodinnej pohody. Čo vám interiérový design odporúča urobiť, aby ste sa vo svojej obrovskej obývačke cítili pohodlne?

Používajte zóny

Ak ste doteraz mali malú obývačku, toto nepoznáte. O čo ide? Veľkú obývačku môžete rozdeliť na niekoľko zón, pričom každá z nich bude mať inú úlohu. Základom je konverzačná zóna. Zóna, kde sa najčastejšie zdržuje rodina – gauč, televízor, konferenčný stolík, kreslá či taburetky. Pridajte k tejto hlavnej zóne ďalšie menšie. Zóna s jedálenským stolom, pracovný kútik, knižnica s ušiakom na čítanie či druhá, menšia konverzačná zóna.

Oddeľte tieto zóny od seba

Musí byť jasné, že to nie je jeden miš-mašovitý celok. Oddeľte jednotlivé zóny od seba, najlepšie sa to robí usporiadaním nábytku a nechaním medzier. No pokojne si môžete pomôcť rôznymi doplnkami – stojanová lampa, priečinková skriňa či závesy. Je lepšie, keď s týmito „hranicami“ môžete manipulovať, takže sa skúste vyhnúť budovaniu múrika.

Máte vysoký strop?

Proporcie sú dôležité. Tiež nepoviete o žene, ktorá má miery 90 – 60 – 180, že sú ideálne. Preto si dajte záležať na tom, aby ste do miestnosti s vysokým stropom vybrali mohutnejšie, výraznejšie a väčšie kúsky nábytku. Keby ste vybrali subtílnejšie kúsky, obývačka by pôsobila ešte väčšie a menej útulne.

Výrazne doplnky sa žiadajú

Aj keď máte veľkú izbu a v nej desiatky či dokonca stovky menších doplnkov – sošky, vázičky, obrázky či figúrky – môže pôsobiť preplnene. Preto je pre vás lepšie, keď si vyberiete veľké a výrazné kúsky. Veľkoformátové obrazy, výrazné a mohutné vázy, desiatku menších figúrok vymeňte za jednu naozaj veľkú. Takto dosiahnete, že vaša izba bude pôsobiť útulne. Interiérový design vám aj takto pomôže vyhrať boj s veľkou miestnosťou.

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *