Prichádza jar: Zútulnite si svoj balkón

Balkón už dávno nie je len skladisko nepotrebných vecí z domácnosti a nudné miesto na fajčenie či vešanie bielizne. Čoraz viac ľudí si z balkóna vytvára príjemné miesto na relax, ktoré je tiež pastvou pre oči. Poradíme vám, ako si môžete útulne zariadiť svoj balkón.

Kvety

Preneste si na balkón kúsok prírody. Balkónové kvety nie sú len estetickým doplnkom, ale aj praktickým. Dokážu vám priniesť pocit súkromia a ochrániť vás pred zrakom susedov. Pri výbere vhodných kvetov nezabudnite na základné pravidlo – svetovú orientáciu balkóna. Ak máte balkón orientovaný na juh, voľte slnkomilné rastliny, napr. muškáty či petúnie. Ak je váš balkón orientovaný na východ alebo západ, vyberte si rastliny, ktorým viac vyhovuje polotieň, napr. trvalky, begónie či fuchsie. Práve jar je najlepším obdobím na siatie a sadenie.

Pohodlné sedenie

Neodmysliteľnou súčasťou balkóna by malo byť pohodlné sedenie, na ktorom si budete môcť dokonale oddýchnuť kedykoľvek počas dňa. Východ slnka so šálkou dobrej kávy alebo západ slnka vo dvojici, vás v mysli prenesie na teplé slnečné pobrežie a po celý rok sa budete cítiť ako na dovolenke. Výber vhodného sedenia závisí od veľkosti balkóna. Pri väčšom priestore si môžete dopriať väčšie kreslá alebo lehátka. Pri menšom balóne si budete musieť vystačiť so skladacími stoličkami.

Podlaha na balkón

Podlaha na balkón je často podceňovaná a len málokto si uvedomuje, že ovplyvňuje celkový dojem z priestoru. Na trhu už dnes existuje široká škála podláh z rôznych materiálov – kameňa, dreva, umelej trávy a pod. Práve popularita podlahy z dreva v posledných rokoch stúpa. Ľudia oceňujú jej popredné vlastnosti – krásny prírodný vzhľad, odolnosť a variabilitu. Drevená podlaha na balkón sa hodí aj do domácnosti, v ktorej sú malé deti. Drevo nechladí a na rozdiel od koberca či umelej trávy neničí detské kolienka.

Tienidlo

Kvalitné tienidlo v podobe slnečníka alebo markízy určíte oceníte ak máte balkón otočený na južnú alebo západnú stranu. Pri výbere nezabudnite myslieť na vhodný tvar, veľkosť, farbu, ukotvenie a konštrukciu, aby vám čo najdlhšie vydržalo a plnilo účel. Na trhu nájdete tienidlá aj s vodeodolnou úpravou, vďaka ktorej voda steká a nevsiakuje sa do materiálu.

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *