3 tipy pri výbere záhradného nábytku

Záhrada je nielen pýchou každého rodinného domu, ale a najčastejším miestom, na ktorom relaxujeme. Okrem úpravy exteriéru je teda dôležité zvoliť do nej pohodlný a odolný záhradný nábytok. Je totiž vystavený extrémnym podmienkam – šľahaný vetrom, vystavený zvýšenej vlhkosti zo zeme aj zo vzduchu, a napriek tomu nám má poskytovať komfort. Na čo si má teda človek pri výbere záhradného nábytku dať pozor? Aké kritéria treba zohľadniť? Prinášame vám tri praktické rady ako na to.

Estetika vs. Odolnosť

Pri voľbe záhradného nábytku treba okrem jeho estetickej funkcie myslieť aj na to, že má vonku predsa len niečo vydržať. Ak napríklad skvele ladí s orientálnym štýlom vašej záhrady, ale po dvoch – troch prekvapivých prehánkach je nepoužiteľný, budete doňho musieť investovať znova. Zvoľte radšej odolnejšie materiály – hliník, masívne drevo, prírodný kameň, liaty betón či iný kov vydržia aj nepriaznivé podmienky a viete ich skvele dopasovať do akéhokoľvek záhradného exteriéru.

Stabilný vs. Prenosný

Ak chcete, aby bol váš záhradný nábytok trvalou súčasťou záhrady, oplatí sa zvoliť ho z čo najodolnejších materiálov ako liaty betón, prírodný kameň, kov či masívne drevo. Stabilný nábytok je obvykle zapustený do zeme a prírodným vplyvom je vystavený celoročne. Môže byť zabudovaný do iných stavebných prvkov záhrady a vnáša tak do dizajnu istú čistotu a prehľadnosť.

Prenosný záhradný nábytok môžeme zvoliť aj z ľahších materiálov, pretože ho cez zimu buď uskladníme v garáži či inom úložnom priestore, alebo tiež môžeme použiť v zimnej záhrade. Štýlové sú momentálne materiály ako ratan či ľahšie drevené konštrukcie. V prípade prenosného záhradného nábytku sa oplatí vybrať skladací – ľahšie ho uskladníme, pretože nám zaberie menej priestoru. Napríklad drevená zostava záhradného nábytku Adan 1z eshopu mt-nabytok.sk je ideálnym príkladom praktického a zároveň estetického prenosného záhradného nábytku s rozkladacím stolom a stoličkami.

Dizajn a farby

Pri výbere záhradného nábytku je potrebné tiež si dobre rozmyslieť aj jeho farbu a štýl. Farieb je obvykle v záhrade dosť – kvetinové záhony, kvitnúce kríky, jazierka a iné dekorácie. Ak teda zvolíme príliš výrazne a kontrastné farby záhradného nábytku, môže to pôsobiť rušivo. Zásadou pri jeho výbere je, aby pri kombinovaní materiálov pôsobil celok vyvážene – ak sú podstavy mohutnejšie, musia byť tomu prispôsobené i horné dosky. Mohutnejšie konštrukcie sa odporúčajú skôr v zemitých farbách, harmonizujúcich s prostredím. U subtílnejších sa už skôr môžeme pohrať s kontrastom. Vo všeobecnosti ale platí, že štýlový záhradný nábytok má jednoduchý tvar a precízne vypracovaný materiál.

Bude Vás zaujímať:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *